Obecnie rodzice, którzy chcą zakupić dziecku zabawkę, pragnąć wybrać taką, jaka będzie miała ona korzystny wpływ na dziecko. W pierwszym roku życia naszego dziecka, wybieramy zabawki, jakie powtarzają polskie wyrazy, wydają brzmienia pojazdów, zwierząt itp. W kolejnych latach zabawki wybierane o wiele się różnią, bowiem tu zwracamy pokaźniejszą uwagę na fakt, czy ma ona oddziaływanie na rozwój naszego dziecka. Zabawka, jaka uczy sprawności, spostrzegawczości, wyobraźni jest zabawką w większości wypadków poszukiwaną.

Jeżeli jednak spytamy rodziców, które zabawki wpływają pozytywnie na rozkwit naszego dziecka, wtedy odpowiedź następuje okazjonalnie. Zabawki, które pozytywnie oddziałują na rozwój dziecka, to oczywiście bezpieczne, a też takie, które mają coś dziecku do przekazania – oto idealny przykład, inaczej klocki lego. Prawda jest, że dzieci do roku życia muszą otrzymywać zabawki, które uczą rozróżniania podstawowych słów, dźwięków itp. Taka zabawka jest niesłychanie poprawnym wyborem. Kiedy dziecko ma więcej niż dwa lata, w owym czasie przydatne tutaj okazują się klocki. Drewniane, piankowe, plastikowe o słusznej wielkości.

Puzzle, jaką uczą spostrzegawczości, a zarazem cierpliwości. Zabawki plastyczne, które pobudzają fantazję, a zarazem kształtują sprawność manualną. W jaki sposób wobec tego widać, zabawek, które maja korzystny wpływ na rozwój dziecka nie brakuje. Dziś, jeślibyśmy zdecydowali się na zrobienie ankiety, co rozumiesz przez zabawkę, usłyszelibyśmy takie odpowiedzi jak: klocki, pluszami, auta, samoloty, lalki itp.

Jednak prawda jest taka, że zabawa jest nie wyłącznie w domu, niemniej jednak również poza nim. Jeżeli wybierzemy się z dzieckiem na plac zabaw, wtedy korzysta ono z huśtawek, piaskownicy, zjeżdżalni. Jeżeli się prawidłowo zastanowimy to dojdziemy do wniosku, że to także są zabawki przeznaczone dla dzieci, jakkolwiek przystosowane do ogrodu, placu zabaw itp. Możemy, w następstwie tego się przekonać, że pojęcie zabawki dla dzieci jest o wiele szersze niż z pozoru mogłoby się nam to wdawać. Zabawki dla dzieci, które umieszczamy w ogrodzie, pełnią taką samą rolę jak te, które mamy w domu. Pozytywnie wpływają na rozwój dziecka, przysparzają się do imponującej zabawy, uczą sprawności, pobudzają fantazję, np. poprzez zabawę w piaskownicy.