Styl charakteryzuje człowieka. Niejednokrotnie po tym co nosimy możemy określić to, jaki jest dany człowiek, jaka będzie dana osoba. Po tym w jaki sposób się ubieramy wolno zaliczyć kogoś do określonej subkultury. Można powiedzieć, czy ta figura zna się na modzie, czy jest ona dla niej istotna. W zasadzie ubiór niezwykle mnóstwo mówi o człowieku, znacznie więcej niż nam się wydaje.

A dlaczego moda jest taka istotna? Bowiem każdy pragnie coś sobą wyrażać, a właśnie przez ubiór i przez modę wolno wyrażać sobą najwięcej i można też pokazać siebie. Styl to będzie nie wyłącznie to, w jaki sposób my się ubieramy, jakkolwiek także skąd to czerpiemy. Przeważnie inspirujemy się czymś selekcjonując nasz styl. Czy inspirujemy się kimś, czy jest to sławna modelka, czy jest to figura z filmu, czy ma okazję jest to doniesienie do praktycznej epoki historycznej. Każdy styl można z czymś połączyć.

Istotne, by w ogóle go posiadać i mieć własne zdanie na temat mody. Czerpanie jedynie z obrazowanych pism z pewnością nie wolno pod żadnym względem nazwać stylem i nigdy nie będzie można tego zrobić, w modzie. Z czego czerpiemy modowe inspiracje? Sporo osób czerpie je od swoich ulubionych postaci ze świata mody lub muzyki lub ewentualnie sklepów typu Imesia.PL – Sukienki dla Druhen. Jeśli ktoś reprezentuje sobą coś rzeczowego w sprawie mody, naturalnie wolno się nim inspirować.

Jednakże na ogół, inspiracją są lata. Lata dwudzieste, sześćdziesiąte, osiemdziesiąte. Jakiekolwiek mają swoją nazwę w świecie mody oraz każde mają przydzielone wyznaczone style, jakie je w świecie mody cechują. Po ubiorze niezmiernie łatwo można poznać czym inspirowała się dana jednostka. Jaki to był styl, jaki rozdział w świecie mody oraz co ta jednostka chce tym pokazać, wyrazić. Jest to reprezentatywny język mody, jaki rozumieją wyłącznie ci, którzy tym żyją i jacy tym się w gruncie rzeczy interesują. Czerpanie inspiracji z mody, jest bardzo doskonałe dla naszego wizerunku. Tylko ostrożnie łączmy ze sobą różnorodne style, ponieważ nie zawsze to nam wychodzi, a jeśli nie wyjdzie to możemy skończyć wyglądając jak bożonarodzeniowe drzewko. A to na pewno nie jest korzystne dla nas, ani dla opisującej nas opinii dla świecie mody.