Szukając kominka do swojego domu na właścicieli czeka wiele możliwości do dyspozycji. Kominki gdańsk są oferowane w niezliczonej ilości modeli i wzorów, które się od siebie różnią zarówno wielkością i parametrami, jak też wyglądem. Duże znaczenie ma także to, czy kominek ma być wykorzystywany jako źródło ogrzewania, czy będzie pełnił jedynie rolę dekoracyjną.

Aktualnie bardzo często takie kominki wykorzystuje się do zapewnienia w pomieszczeniach odpowiedniej temperatury, z tego też powodu trzeba to także uwzględnić przy wyborze. Jednym z ważniejszych aspektów będzie to, czy konstrukcja kominka ma być otwarta czy zamknięta. Obie te opcje mają swoje zalety i wady, i oba świetnie się sprawdzają w domach. kominki kwidziński otwarte mają w pierwszej kolejności rolę dekoracyjne. Samo palenisko jest w nich umieszczone najczęściej pośrodku, a przez to, że drewno jest swobodnie spalane, to duża część energii wylatuje przez komin na zewnątrz budynku.

Sprawność takiej instalacji można podnieść wykonując dużą, masywną obudowę, która po ogrzaniu wolno będzie oddawała zgromadzony zapas energii. Całkowicie odmienną budowę posiadają kominki hajduk. Przy nich palenisko jest zbudowane z żeliwa albo stali, z użyciem szyb ze specjalnego szkła. Dzięki temu tego typu modele są dużo bardziej sprawne, a dodatkowo mogą być dużo skuteczniej wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń. Dużą rolę odgrywa rodzaj materiału, z jakiego będą zrobione. Tradycyjna stal jest tańsza, ale zapewnia duże możliwości jeśli chodzi o wzornictwo, za to żeliwo posiada dużo lepsze parametry.