Kolagen jest białkiem prostym, które składa się jedynie z aminokwasów o włóknistej budowie. W organizmie tworzą one długie spirale nazywane łańcuchem polipeptydowym. Jego fundamentalną funkcją jest utrzymywanie sprężystości skóry. Działa też wspomagająco na procesy regeneracji i gojenia się ran. Stosuje się go także w sytuacjach zapotrzebowania odnowy kości i stawów, na przykład w trakcie złamań. Między dwudziestym pierwszym a dwudziestym piątym rokiem życia powoli rozpoczynamy tracić kolagen. Jego niedobór może być nadzwyczaj niepokojący dla stworzonego przez nas organizmu, wskutek tego należałoby zawczasu pomyśleć o jego uzupełnianiu. Jest parę sposobów na dostarczenie kolagenu do stworzonego przez nas ciała. Jednym z nich jest zastosowanie odżywek diety w postaci tabletek. Inną metodą jest stosowanie specjalistycznych kosmetyków zawierających kolagen. To porządny sposób, bowiem w drogeriach oraz aptekach dostępny jest gigantyczny wybór marek fabrykujących preparaty z kolagenem.

Jesteśmy w stanie skompletować należącą do nas kosmetyczkę wybierając Kolagen Vege, toniki, kremy i balsamy. To całościowa ochrona stworzonego przez nas organizmu. Jako że konstrukcja kolagenu ma charakter włóknisty, jest to jeden z ostatecznych składników organów. W ten sposób kreuje struktury ich błon zewnątrz i śródnarządowych. W jego budowie bierze udział aż dziewiętnaście rozmaitych aminokwasów.

Większość z nich jest przyporządkowana jedynie budowie kolagenu. Naukowcy stwierdzili, że główne procesy starzenia odbywają się w tkance łącznej, na którą składa się właśnie kolagen. Polegają one na transformacji kolagenu zawartego w tkance całkowitej z postaci rozpuszczalnej do nierozpuszczalnej. W rezultacie tej zmiany dochodzi do zwiotczenia skóry i utraty zdolności pęcznienia, bowiem zmniejsza się zdolność do wiązania wody w organizmie ludzkim. Stąd skóra tracie własne nawilżenie. Jest to proces naturalny, jakkolwiek współczesna kosmetyka nie przyjmuje tego stanu rzeczy, wobec tego powstaje coraz szersza gama kosmetyków zawierających oczywisty kolagen. Kosmetolodzy zalecają wykorzystywać kolagenowe żele do mycia a także kolagenowe kremy pielęgnacyjne.