Sprzedawca kwiatów popularnie zwie się florystą. Jest to osoba która uwielbia kwiaty i przeróżne rośliny. Z zamiłowania zajmuje się roślinami i w wielu przypadkach właśnie dzięki temu pracuje w kwiaciarni. Jednak nie ma prawo to być figura przypadkowa. Praca jaka w kwiaciarni jest najważniejsza to układanie bukietów i doradztwo w wyborze kwiatów i innych roślin. Wobec tego wyłącznie pasjonat może to zrobić najporządniej. Natomiast prosty człowiek ma prawo przejść przez kurs florystyczny. Jest to rodzaj szkolenia przygotowujący przyszłego pracownika do roli florysty.

Kiedy tak właściwie kwiaciarnia posiada takiego pracownika wówczas od razu dostrzega się rzesze kontrahentów. Ludzie wyczuwają czy ktoś przykłada się do własnej roli czy również nie. Sprzedawca musi zadbać o kwiaty, podlewać je oraz przywozić świeże. Jeśli nie może tego zrobić sam to skała zlecenie. Jest to praca zagmatwana albowiem ilość roślin oraz kwiatów jest w wielu przypadkach nadzwyczaj ogromna. Należy pamiętać o tym które rośliny czego potrzebują. Poza tym ważne jest by kwiaciarnia miała także wysokiej jakości wyposażenie wnętrza. W większości są to kwiaty rozmieszczone na przeróżnych kątach kwiaciarni. Istotne jest aby część z nich była w cieniu a reszta na słońcu. Aby zdołać zachęcić kontrahentów to wielu sprzedawców wystawia kwiaty te najładniejsze przed drzwi. Nieraz jest tak że w jednej kwiaciarni funkcjonuje kilku sprzedawców bowiem jeden nie daje sobie rady.

Każda kwiaciarnia ma też swojego właściciela który sprawdza czy wszystko jest w porządku. Solidny sprzedawca również może dbać o domenę internetową na jakiej zamieszcza aktualne wiadomości. Poza tym jest w roli doradcy który na zamówienie musi stworzyć to czego kontrahent oczekuje. Każdego dnia kwiaciarnia musi być wypełniona bukietami kwiatów bo to daje odczuć kontrahentom że zapas roślin jest niezmiernie szeroki. Oprócz tego sprzedawca może pomagać dobierać doniczki, ziemię a też informować o dostawie swoich kontrahentów. Kiedy tylko zakończy się dzień rola sprzedawcy jest posprzątanie i poukładanie kwiatów aby znowuż wolno je było wystawić następnego dnia.