Kawa ma nadzwyczaj różną cenę. Nie jest to towar wybitnie kosztowny. Jest to natomiast artykuł bardzo wydajny, jaki na długo nam starcza. Dlatego również nie żałujemy tych kilku czy kilkunastu złotych na opakowanie kawy. Nieraz pozwalamy sobie na kawę droższą, w pewnych momentach kupujemy tą nieco tańszą. Dla nas najistotniejszy jest smak kawy, nie jej cena. A analizujemy niezwykle rozmaite kawy. Próbujemy je w różnych miejscach – u przyjaciół, rodziny, w pracy, w kawiarniach. Czasem znajdujemy ten jeden wyśniony smak, który de facto sprawia, że kawa rozpływa się w ustach. Są jednakże i takie rodzaje kawy, na jakie z całą pewnością nas nie stać.

Kawa taka fabrykowana jest w Azji a jej kilogram kosztuje w przeliczeniu na nasze pieniądze ponad cztery tysiące złotych za kilogram. To nadzwyczaj dużo zważając na fakt, ze pół kilograma średniej jakości kawy w naszych punktach sprzedaży to zdecydowanie mniej niż sto złotych. Na takie rarytasy decydują się więc nieliczni. Wielokrotnie kiedy dowiadujemy, jak taka najdroższa kawa świata jest produkowana, pozyskiwana przechodzi nam ochota na jej próbowanie – wydobywana jest bo z kału jednego rodzaju zwierzęcia żyjącego w Indonezji, więcej na la brasiliana kawa. Czasem czujemy się ospali, nie mamy na nic siły, kłopot sprawia nam nawet logiczne myślenie. Tak funkcjonuje na nas na przykład pogoda lub wyczerpanie. Co poniektórzy mają sposób na to, by polepszyć sobie samopoczucie, żeby ożywić się – jest to filiżanka gorącej, dobrze zaparzonej kawy. Kofeina w niej zawarta działa na nas pobudzająco. Musimy niemniej jednak uważać na to, ile takiej kofeiny dostarczamy naszemu organizmowi. W sporych ilościach jest ona szkodliwa. Musimy wiedzieć także, że organizm ludzki niezmiernie szybko uodparnia się na działanie niektórych używek.

A kawa z całą pewnością taką używką jest. Jeśli wiec będziemy pić wielokrotnie wielkie ilości mocnej kawy z całą pewnością nie będzie ona wpływać na nas tak, jak wpływała na początku, kiedy zaczęliśmy pić ten napój, kiedy być może piliśmy go w mniejszych ilościach. Spożywanie kofeiny nie zawsze jest zdrowe. Czasami zdecydowanie musimy z niej zrezygnować. Bywa to trudne lecz kawę czarną, tak zwaną autentyczną jesteśmy w stanie zastąpić łagodniejszą, bezkofeinową. Często nie odczujemy zmiany.