Dużo domów ma specyficzne instalacje, wynika to w ogromnym stopniu z tego, że na wyciągnięcie naszej ręki znajduje się wiele domów z wszystkich okresów – od lat trzydziestych, a nawet oraz starszych przez następne lata. Każdy z tych czasów ma swoją specyfikę, wobec tego też instalacje są w nich szalenie karkołomne oraz nieczęsto kiedy znajdują się w tych położeniach, w jakich są ukazane na planie – projekcie domu. Kable elektryczne umieją biec tak, iż nie jest to ani uzasadnione, ani również celowo racjonalne.

Właśnie dlatego kiedy dochodzi do większej awarii znalezienie jej przyczyny bywa niezwykle, niemniej jednak to niezmiernie zawiłe. Elektrycy mają wówczas pełne ręce roboty, a czasami potrzebne jest kucie w ścianach, by dostać się tam gdzie naprawdę znajdują się w naszym domu kable elektryczne, by dokonać potrzebnej naprawy.

Poprawniej zatem przygotować się na dłuższą naprawę kiedy coś dzieje się w naszym domu, a nie powstał on na przestrzeni ostatnich 20 lat, bo mogą nas czekać najróżniejsze niespodzianki, na te najlepiej przygotowywać się psychicznie.

W zakładach produkcyjnych o obszernej ilości machin i urządzeń, w pokojach biurowych, w jakim miejscu znajduje się rozbudowana sieć komputerowa, na kolei, na lotniskach – jest bardzo przypuszczalne, że istnieje nieodzowność miejsca nawet kilkudziesięciu kilometrów różnych kabli czy też przewodów elektrycznych – tutaj pomogą oprzyrządowania rodzaju cięcie kabli. Do prawidłowego działania urządzeń, niezbędne jest staranne położenie instalacji, właściwe pogrupowanie wiązek kabli, ich korzystna segregacja, a również szansę bezproblemowego dotarcia do kabli w celu ewentualnej wymiany lub naprawy. W uporządkowaniu instalacji pomagają korytka kablowe, przeróżnej długości, pojemności – w zależności od wymogów. Korytka są w stanie być przymocowane do przestrzeni dobrymi obejmami, przykręcane nitami, podwieszane – rozwiązań są dziesiątki. Instalacja elektryczna w miejscach takich jak dworce kolejowe, metro, lotniska, wszędzie tam, gdzie przebywają znaczące grupy ludzi, kładziona jest w wyjątkowych korytkach kablowych, tzw. bezhalogenowych, które w wypadku pożaru, awarii instalacji elektrycznej nie wydzielają szkodliwych, trujących substancji do otoczenia.