Ból głowy nie jest schorzeniem, jednak symptomem. Rzadko bywa zwiastunem znacznego schorzenia. Zazwyczaj jest sprawiony napięciem mięśni, jakiego powodem jest stres. Ból głowy powstaje, kiedy skurczone włókna mięśni uciskają nerwy czy też hamują przepływ krwi, limfy lub płynu tkankowego. Bóle głowy miewają rozmaite nasilenie. Ból może być usytuowany za oczami, w skroniach, na czole, z tyłu głowy lub obejmować całą głowę.

Warto wiedzieć, iż nie należy od razu sięgać po chemiczne farmaceutyki, jednakowoż wolno wypróbować popularne medycynie naturalnej ziołowe sposoby na zwalczenie bólu. Aby rozluźnić napięte mięśnie wypada sięgnąć po herbatkę lub nalewkę przygotowaną z kozłka, kory kaliny koralowej z wiązówką błotną i rozmarynem. Natomiast rozładować napięcie psychiczne i związany z nim ból głowy pomoże rumianek czy też werbena i olej konopny. Gdy nęka nas ból głowy możemy pić (do trzech razy na dzień) nalewkę z męcznnicy leczniczej, rozmarynu oraz czyśćca z wiązówką błotną.

Jeżeli z kolei nasz ból wywołany jest przekrwieniem nosa i zatok wspomogą inhalacje z olejku eukaliptusowego lub też miętowego. Skóra jest pierwszą linia obrony organizmu przed zakażeniami, promieniowaniem słonecznym, mrozem, gorącem, zanieczyszczeniami lub traumatyzmami fizycznymi. Na jej stan wpływają choroby i elementy zewnętrzne. Z tego powodu wypada dbać o skórę, by służyła nam przez długie lata oraz cudownie wyglądała. Przy czym nie potrzebujemy drogich kosmetyków, a wystarczą nam ziołowe środki. Miąższ aloesu zmiękcza oraz odżywia suchą skórę, przyspiesza gojenie się ran po oparzeniach i urazach. Aloes zapobiega także wysypce, która pojawia się po goleniu skóry. Nagietek to skuteczny środek pierwszej pomocy na rany, oparzenia i stłuczenia, albowiem łagodzi stany zapalne oraz zwalcza zakażenia. Róża oczyszcza skórę i przywraca jej elastyczność. Może także wygładzać zmarszczki, wspomagać zwalczać trądzik i ograniczać obrzęki. Gwiazdnica pospolita to ziele, jakie łagodzi podrażnienia skóry, które towarzyszą wypryskom, trądzikowi i łuszczycy. Na owrzodzenia, rany i jako tonik oczyszczający może być wykorzystywany kwiatostan bzu czarnego.