Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, co to jest kawusia. Dużo osób to oczywiście od kawy inauguruje własny dzień. Pije się ją nieomalże wszędzie, na dowolnym kontynencie, w dowolnym kraju. W Polsce najpopularniejszą jest kawa parzona – taka, jakiej fusy osadzają się na dnie filiżanki. Taki rodzaj przygotowania kawy nie wszystkim smakuje. Nie przedstawiają sobie picia takiej kawy choćby Włosi. W dowolnym albowiem kraju są przeróżne sposoby, rozmaite metody na to, by kawę przygotować. W pewnych sytuacjach kawa smakuje bardziej, czasami mniej. Zależy to bezsprzecznie od sposobu przygotowania, od rodzaju ziarenek, od tego czy kawa jest znacznie bardziej palona czy mniej.

Każdy z nas ma swój ulubiony typ kawy. Nazwa tego czarnego napoju jest niesłychanie ważna. Nie wszyscy lubią gorzką, długo paloną kawę. Czasem wolimy subtelniejszy smak. Zależy to oczywiście od naszych upodobań. Lubimy testować, ubóstwiamy sprawdzać smaki – oto sklep z kawą ziarnistą. W szeregu przypadków mamy swój ulubiony lecz szukamy dalej, szukamy czegoś innowacyjnego. To niesłychanie istotne dla smakoszy kawy.

A takich smakoszów jest niesłychanie dużo. Kawę uprawia się jedynie w niektórych krajach. Jest to jednakże niesłychanie dochodowy biznes. Eksportowana jest niemal do wszystkich krajów – Europy, Ameryki, Azji. Chyba wszyscy, w każdym zakątku na ziemi pijemy kawę. Niewątpliwie robimy to na przeróżne sposoby. Jednym kawa smakuje, inni jej nie spożywają, nie piją, wręcz jej nie lubią. Lecz to tylko od nas zależy, od naszego smaku czy gustu czy taką kawę będziemy pić. Jeśli kawę eksportuje się nieomalże do wszystkich krajów świadczy to, iż musi być produkowana w olbrzymich ilościach – i tak także jest w rzeczywistości. Każdego roku produkuje się aż 7 milionów ton kawy. To ściśle mówiąc wiele. W zależności od tego, gdzie taka kawa zostanie wyprodukowana, z plantacji jakich krajów zostanie zebrana oraz jak zostanie przygotowana zależy jej smak.

A smaki są niezwykle przeróżne. Prawdopodobnie każdy z nas spotkał się z kawą bardziej gorzką czy taką, której smak był niemal słodkawy. Kawę wypada potrafić przygotować. W pewnych momentach taki napój nie jest nadmiernie wyborny – musimy go słusznie przyprawić.