Ziołolecznictwo na długie dziesięciolecia odeszło w niepamięć, wyparte przez medycynę opierającą się na chemicznej produkcji medykamentów. Zioła uznano wtedy za mało miarodajny środek leczenia, a część autorytetów medycznych z przełomu XIX oraz XX w. twierdziła nawet, że są niesłychanie niezdrowe oraz trujące.

Dziś pomimo tego zioła z powrotem zdobywają właściwą sobie rangę we współczesnej medycynie dzięki propagowaniu medycyny naturalnej. Zioła należałoby jest stosować w wypadku wszelkich lżejszych chorób. Nie mają albowiem tak rygorystycznych incydentalnych środków przedsięwzięcia jak większa część leków. Część dzisiejszych internistów i pediatrów faworyzuje nawet w wypadku infekcji korzystanie z ziół i stanowczo odradza stosowanie antybiotyków.

Przykładowo, w wypadku infekcji i zapaleń gardła i migdałków czy anginy, doktorowie polecają płukanki z szałwi, jaka ma silne działanie ściągające, bakteriobójcze i przeciwzapalne. Jednakże zdarza się w wielu przypadkach, że same zioła nie wystarczają i terapię trzeba wspierać antybiotykami. Polska jest państwem o bardzo bogatej i różnorodnej faunie. Na jej terenie występuje bardzo dużo roślin o właściwościach zdrowotnych. Zioła w Polsce pojawiają się również w przyrodzie, np. na łąkach czy w lasach. Ze względu na idealne warunki geograficzne też uprawia się je w hodowlach.

Najpopularniejsze lokalne zioła znajdują przeznaczenie zarówno w medycynie, jak i w kuchni – wypróbuj również https://dobreziolko.com. Są to m.in. bazylia, tymianek, kminek, koper, pietruszka, majeranek, rumianek, szałwia, tymianek i mięta. Przetwarza się je, np. suszy lub mieli oraz wyprzedaje następnie w formie przypraw lub ewentualnie też wiąże w pęczki oraz wyprzedaje się je w oczywistej formie. Z wielu ziół produkuje się także napary i herbaty, np. z szałwi i rumianku. Inne popularne i cenione polskie zioła to dzika róża, jałowiec, brzoza, pokrzywa, podbiał, kasztanowiec, krwawnik, lipa, mniszek lekarski, babka lancetowata, głóg dwu i jednoszyjkowy, borówka czernica. Odnajdują wykorzystanie po największej części w medycynie naturalnej, zwłaszcza w fitoterapii oraz aromaterapii.