Jako ludzkość, a już z pewnością jako populacja stworzonego przez nas kraju, odnaleźliśmy się w niezwykle skomplikowanym momencie, gdzie posiadanie dziecka to luksus, na jaki mogą sobie pozwolić tylko wybrani. Niewątpliwie każda kobieta ma okazję zajść w ciążę oraz powić dziecko, ale co potem? Jednym z kluczowych haseł społeczeństwa konsumpcyjnego, blisko nowości, jest status. Owszem już brak lub posiadanie dziecka określa stworzony przez nas status, jakkolwiek jeszcze ważniejszym jego wyznacznikiem pozostaje to jak wygląda, jak jest ubrane, co je, jakimi przedmiotami jest objęte (w jakim drzemie łóżeczku, jakie ma zabawki, co wisi na ścianie w jego pokoju).

Sporo osób robi autentyczny biznes na tej naturalnej potrzebie, jaka splotła się ze sztucznymi zachciankami konsumeryzmu, z jakiego nie sposób się wypisać, nie narażając się na wyrzucenie poza margines. Każda matka pragnie dla swojej pociechy jak najpoprawniej, jednocześnie dziecko staje się wizytówką całej rodziny. To jak wygląda, w co jest przyodziane, jakie ma zeszyty oraz piórnik nabiera szczególnego znaczenia. Wszyscy spostrzegamy na ulicy te spacerujące pod czujnym okiem opiekunów miniatury dorosłych, gdzie chodnik wydaje się wybiegiem dla małych modeli.

Jak wygląda dzień osoby rozglądającej się za pracą? Wydaje się, iż wszyscy niesłychanie dobrze zdajemy sobie sprawę z tego, na czym polega poszukiwanie innowacyjnego lub ewentualnie tylko dodatkowego zajęcia przez osobę, jaka z takiego czy innego powodu została źródła dochodu pozbawiona. Każdy, czy też prawie każdy, znalazł się dawno temu w podobnej sytuacji oraz nie jest tajemnicą, iż poszukiwanie pracy to identycznie uciążliwe, jeśli nie trudniejsze, zajęcie jak sama praca.

Własny biznes nie jest przecież dla każdego, co uwidocznia portal internetowy http://nowoczesny.net.pl/firma/. Perfekcyjna część społeczeństwa zdolnego do podjęcia pracy w tak nazywanej budżetówce twierdzi, może to przejaw samoświadomości, a może tylko brak wiary w swoje siły, iż angażowanie się w prowadzenie własnej działalności gospodarczej przewyższa ich możliwości, jest niebezpieczne, wiąże się z dodatkowymi oraz niełatwymi obowiązkami, płaceniem składek ZUS, podatków VAT i opłacalnego, a to tylko niektóre z wymienianych przez te osoby niedogodności, czy obowiązków. W pewnym sensie ich obawy są jak w największym stopniu uzasadnione.