Spłata kredytu lub pożyczki jest dla nas obciążeniem walutowym. Każdego miesiąca, zgodnie z umową kredytową musimy spłacać nasz dług – pożyczkę, którą zaciągnęliśmy w wskazanej kwocie na określony cel.

A przecież niemal każdy z nas nieraz decyduje się na taką wierzytelność pieniędzy w banku. Oprocentowanie i ogólne warunki przyznania takiej zapożyczenia są dla nas dosyć idealne. Czasem pożyczka jest jedyną możliwością, by zdobyć pieniądze, które tak wybitnie są nam wymagane.

Nieraz nie mamy zdolności kredytowej, by ubiegać się o banalną pożyczkę – takie w bankach są w większości wypadków udzielane. Prowadzona przez nas sytuacja finansowa nie w każdym wypadku jest wyznacznikiem tego, czy dostaniemy pożyczkę czy także bank odmówi nam jej przyznania. W wielu wypadkach wybitnie realne są kredyty pod zastaw. Warunkiem uzyskania takiej pożyczki jest naturalnie wyznaczenie wyznaczonego składnika majątku, którego jesteśmy właścicielem pod zastaw.

Wartość takiego składnika musi być odpowiednio wysoka. Na jej podstawie bank decyduje o tym, jaką sumę pożyczki nam udzielić. W większości przypadków wielkość pożyczki opiewa na połową wartości nieruchomości, która oddawana jest pod zastaw. Jeżeli w związku z tym decydujemy się na to, żeby oddać bankowi pod zastaw swoje mieszkanie, które godne jest trzysta tysięcy złotych możemy spodziewać się tego, że instytucja finansowa zdecyduje się udostępnić nam pożyczki do sumy około stu pięćdziesięciu tysięcy złotych.

Zdajemy sobie również kwestię z ryzyka, jakie podejmujemy. W przypadku, gdybyśmy nie byli w stanie spłacać naszego długu nieruchomość, jaka oddana jest w zastaw zostanie sprzedana. Na czas spłacania pożyczki staje się ona własnością banku oraz to bank może zdecydować o jej sprzedaży. Naturalnie taka decyzja nie zostanie podjęta w sytuacji, kiedy zalegamy z jedną czy dwoma ratami pożyczki. Takie opóźnienia w spłacie są w stanie zdarzyć się nam wszystkim. Jedyną konsekwencją, którą poniesiemy będą naliczone odsetki. Nie honorujmy jednakże do tego, by pożyczkę spłacać nieterminowo. Czasami jednak nasza sytuacja finansowa wymusza na nas takie zachowanie.