Firmy budownicze przewyższają się w kreowaniu nowatorskich pomysłów nowoczesnego budownictwa. W branży absorbującej się konstrukcją balustrad każdego dnia poszukuje się innowacyjnych i perfekcyjnych sposobów, aby zadowolić wyczekiwania kontrahenta. W tym kontekście rozróżnić można parę typów balustrad.

Szablonowe balustrady pełne murowane, są zbudowane z betonu czy też cegły. Ich zakończenie stanowi poręcz, niekiedy zakończeniem balustrady jest parapet. Troszeczkę antyczny system konstruowania naprowadza kompozycja złożona z pionowych tralek. Za materiał wykonawczy używa się betonu, drewna, czy też kamieni. W tym wypadku tworzy się również balustrady z metalu. Zazwyczaj spotykanym obecnie sposobem budowania balustrady jest struktura słupkowa, a materiałem uzupełniającym przestrzeń między słupkami i poręczą jest szkło bądź też siatka ażurowa. Z kolei ażurowe oczka siatki osłonięte ścianką tworzą tak nazywaną balustradę ślepą.

Ustawienie każdego takiego zabezpieczenia wyznaczone jest pewnymi warunkami technicznymi. Ludzie archaiczni starali się odszukać sposób na ochronę przed zimnem i zagrożeniem dzikich zwierząt. System stawiania budowli zmieniał się razem z socjalizacją człowieka. W dzisiejszych czasach funkcjonujące prawo budowlane, w tym zakresie klarownie określiło swoje zasady. Każdy postawiony obiekt ma obowiązek spełniać wytyczone mu wymagania i posiadać zezwolenie na budowę. Też w odniesieniu do konstruowania balustrady, standard stawia jasne oraz konkretne oczekiwania – wypróbuj Balustrady Szklane. Postawione balustrady powinny posiadać trafną wysokość oraz tak zwaną sztywność. Wzorcowa wysokość konstrukcyjna balustrady balkonowej lub ewentualnie schodowej wynosi sto dziesięć centymetrów.

Przepisy normy budowlanej formułują też wielkość oczek w balustradzie ażurowej. W budownictwie metropolitarnym, w jakim miejscu stawiane są wielotysięczne osiedla, balustrady balkonowe są stereotypowe dla wszystkich mieszkańców bloków. Nawet kolor wypełnienia szklanych płyt między słupkami jest stricte sprecyzowany przez administratora budynków. Proces inwencji kreatywnej ma możliwość zaprezentować się w czasie stawiania domku jednorodzinnego. W tym wypadku architekt ma możliwość wykazać się swoimi szansami twórczymi.