Chyba każdy młody chłopiec pragnął być w dorosłym życiu zawodowym futbolistą. Chcieliśmy grać w największych klubach zagranicznych, chcieliśmy posiadać takie umiejętności, jak najbardziej nam znani, legendarni piłkarze. Nie raz wcielaliśmy się w postać Ronaldo czy innego piłkarza, którego nazwisko zna każdy. Takim treningiem i preparacją się do egzekwowania naszego wymarzonego zawodu profesjonalnego piłkarza były treningi na boisku szkolnym czy na leśnych polanach. Chłopcy, koledzy, w rozmaitym wieku, z przeróżnymi umiejętnościami zbierali się na boisku oraz grali mecz.

Futbol uliczny w każdym prawdopodobnie kraju jest szalenie słynny. Rządzi się swoimi regulacjami. Tutaj niejednokrotnie nie wykorzystuje się takich zasad, jak na prawdziwym boisku, jak w autentycznym meczu. Piłkarze są w przeróżnym wieku – w futbol pospolity odgrywają młodzi chłopcy, jakkolwiek oraz dojrzali panowie. Nie ma tu jakichkolwiek ograniczeń. W futbol może zagrać i nadzwyczaj sprawny młody chłopak oraz pan z tuszą, który pragnie się poruszać, który pragnie pobiegać po boisku.

Każdemu wolno zagrać w piłkę. W dowolnym meczu występują nie jedynie piłkarze – którzy bez negowania są kluczowym bohaterami spotkania, ale także i kibice. Sami nie raz oglądaliśmy mecz emitowany w telewizji, byliśmy na stadionie, gdzie przeprowadzane były rozgrywki. Bywa, że piłka nożna to stworzona przez nas okazała pasja, nasze hobby. Intrygujemy się piłką, oglądamy mecze, ale także sami takie rozgrywamy czy wchodzimy na stronę Wiadomości o piłce nożnej. Oczywiście nie są to rozgrywki na najwyższym poziomie.

Jesteśmy przecież jedynie amatorami, ludźmi, którzy nie zawodowo grają w futbol uliczny, którzy tylko pogłębiają pasje. Nie kojarzymy swojej przyszłości ze sportem w sposób zawodowy. Intrygujemy się footballem ulicznym a rozgrywanie meczów z przyjaciółmi sprawia nam dużą radość. Wskutek tego też tak z zapałem popołudniami, gdy jedynie mamy wolny czas idziemy na nieduże boisko, na polanę, aby ograć. Nie musimy posiadać gigantycznych boisk, nie wymagamy, żeby były one gładkie z zieloną murawą. Nam wystarczy zaledwie niewielki plac, gdzie będziemy mogli pokopać piłkę, w jakim miejscu będziemy w stanie za pomocą kamieni wskazać dwie bramki.