W czasach tak niełatwych dla opisującej nas kieszeni większość z pań domu czy też ich gospodarzy wypatruje dróg ekonomizacji. Nie ulega wątpliwości, iż poza drobnymi metodami, jak ograniczenie eksploatacji gazu, prądu, czy chociażby rozmów telefonicznych, największą część domowego budżetu pochłania rachunek za czynsz. Okrutne realia nieraz powodują, że dużo ludzi posiadających kłopoty finansowe zaczyna zalegać z opłatą czynszową, priorytetowo opłacając rachunki gwarantujące bieżącą egzystencję. Liczą na to, iż w pewnym (lepszym dla nich) czasie uda się uregulować zadłużenie. Nie zdają sobie przy tym sprawy, jak trudno jest to postanowienie zrealizować, gdy z miesiąca na miesiąc suma narasta, aż w krótkim czasie staje całkowicie poza granicami możliwości.

Coraz to częściej rozwiązaniem kłopotów dla tej sytuacji stają się kontenery biurowe. Nazwa mimo pozorom nie dotyczy tylko biur, jest ona pojmowana szerzej, jako określenie obiektu, czy właściwie baraku, mogącego tworzyć zaplecze również zgodnie z nazwą-firmowe czy też zwyczajnie socjalne i mieszkalne. Kontenery biurowe to innymi słowy konstrukcje, które firma je produkująca dostosowuje do aktualnych wymogów oraz wymagań klienta – wypróbuj kontenery biurowe. Mimo, że z założenia są to pomieszczenia mające służyć prowadzonej działalności handlowej lub usługowej, w rzeczywistości wielokrotnie adaptowane są do celów mieszkaniowych. Jest to zjawisko bardzo popularne w USA, gdzie ubóstwo wraz z krytycznymi warunkami do życia są na porządku dziennym. Kraj, który boryka się z przeszkodami finansowymi, gdzie szerzy się bezrobocie to smutne siłą rzeczy naprowadza obywatelom takiego typu rozwiązania. W Polsce, dokładnie na Pomorzu, swego czasu głośne były szkice władz traktujące przymusowych przesiedleń mieszkańców odkładających z czynszem i oskarżanych o dewastację. Mieli oni trafiać dokładnie do takich właśnie prowizorycznie zaadaptowanych do egzystencji kontenerów biurowych.

Największą atutem kontenerów biurowych jest ich uniwersalność, czyli możliwość absolutnie dowolnego użytkowania. Zgodnie z literalnym nazewnictwem, w znacznej większości wypadków są one użytkowane w ramach prowadzonej działalności handlowej bądź usługowej. Wykup takiego obiektu zezwala dokonać sporych oszczędności w wydatkach firmy, tym bardziej, że wolno je rozliczyć w kosztach prowadzonej działalności oraz zmniejszyć tym samym podatki. Zakup nie jest zresztą jedynym rozwiązaniem problemu.