W związku z tym, że metoda masowej uprawy ziemi nie sprawdza się, albowiem artykuły spożywcze oraz warzywa stają się coraz to bardziej skażane rozmaitymi chemikaliami, do głosu rozpoczyna dochodzić ekologia. Jest obecnie coraz to więcej takich domostw, w których hoduje się uprawy z wykorzystaniem tylko naturalnych nawozów oraz kompostu. Mamy prawo sami zresztą przekonać się o tym każdego dnia, iż ekologia staje się coraz to ważniejsza oraz ciągle zyskuje na sile, o czym ma okazję zaświadczać chociażby zwiększająca się liczba sklepów ekologicznych. W takich punktach odnajdziemy na półkach wyłącznie produkty, jakie będą oznaczone wyjątkowymi certyfikatami, potwierdzającymi ekologiczną hodowle upraw, z jakich powstały poszczególne artykuły spożywcze oraz jarzyny, w tym pomidory.

Niemniej jednak jak będziemy mogli zauważyć, żeby dany artykuł był w stanie zdobyć taki certyfikat, domostwo, uprawy, z których będzie on wykonany, muszą być przyzwoicie hodowane, wedle dokładnych norm. Z tego także powodu, nie każdy, kto będzie chciał uprawiać ekologicznie warzywa i owoce, będzie w stanie nadać własnym zbiorom taki certyfikat. Tutaj niemniej jednak, jeśli będziemy szukać takich produktów, należałoby zwracać uwagę na to, czy będą one mieć taki oczywiście znaczek kontroli jakości.

Oczywiście hodując ekologicznie uprawy, należy do głębi zapomnieć o stosowaniu jakichkolwiek chemicznych środków, czy metod uprawy, zastępując je naturalnymi odpowiednikami – w przypadku uprawy pomidorów sprawdza się wirus pepino, biologiczna, wydajna ochrona upraw dla Eko-gospodarstw. Prócz tego istotną rolę będzie odgrywać zastosowanie płodozmianu, mimo tego, że jest to rozwiązanie niesłychanie kosztowne. Łączy się bowiem z ograniczonym miejscem na uprawę wyznaczonego rodzaju warzyw. Ta metoda polega na tym, by poletko zostało podzielone na co najmniej dwa obszary, gdzie na jednym będzie uprawiane jeden rodzaj warzywa, a na drugim inny, a po sezonie, dwóch, nastąpi zmiana. Ekologiczna uprawa będzie traktować każdego aspektu hodowli, w tym również urządzeń, jakie będą wykorzystywane do przygotowywania ziemi, czy do zbiorów.