Do prac na wysokościach są w stanie służyć różnorodne urządzenia. Wiele osób nie odróżnia niemniej jednak dźwigu od podnośnika koszowego. Jednak różnica jest oraz to istotna. Dźwigi muszą być przymocowane do czegoś, dużego podestu. Są z nim połączone a sterowanie ramieniem odbywa się z tejże platformy. Podnośniki koszowe tudzież nie muszą być przytwierdzone do platformy (choć te największe mogą) i sterowanie są z zewnątrz. Podnośniki koszowe są w stanie być obsługiwane przez nieomalże każdego – nie są niezbędne żadne szczególne uprawnienia, jakich wymaga obsługa dźwigów. Toteż stachubud – dźwigi kraków są wobec tego łatwiejsze w użytkowaniu. No oraz trudno zapomnieć o znaczącej różnicy, jaką jest możliwość poruszania się i w pionie i w poziomie. Ramię dźwigów jest nieruchome oraz chociaż na ogół może się wysuwać.

Dźwigi są od podnośników koszowych skuteczniejsze przy przenoszeniu w gruncie rzeczy ciężkich materiałów, ale w większości prac na wysokości podnośniki sprawdzą się świetnie, pozawalają bowiem na większą aniżeli dźwigi precyzję. To właśnie dzięki takiemu dokonaniu inżynierii, jaką jest hydraulika siłowa mamy możliwość korzystania z urządzeń pozwalające prowadzić prace na wysokościach. Hydrauliczne podnośniki koszowe użytkowane są bardzo powszechnie, warto w następstwie tego zastanowić się choć chwilę, na jakiej zasadzie funkcjonują. Są to sprzęty, jakie pozwalają na uniesienie przedmiotu czy też osoby, przy czym podnoszenie to ma miejsce z udziałem cieczy. Płyn (najczęściej jest to jakiś typ oleju) jest wypychana dzięki czemu jedna część podnośnika się podnosi. Podnośniki koszowe wykorzystujące tę prostą zasadę nie są jednymi sprzętami, które w ten sposób działają, wystarczy pomyśleć na przykład o śmieciarkach.

Jednak są niezmiernie właściwym przykładem na to, jak można zastąpić skomplikowane systemy przekładni (jak w windach) przy podwyższaniu ciężarów. Podnośniki koszowe to użyteczne machiny a dzięki układom hydraulicznym są bardzo precyzyjne w działaniu. To korzystne wykorzystanie praw fizyki w codziennym życiu.