Gorliwi fanatycy koni utrzymują, że są to zwierzęta niezmiernie inteligentne. Zdania na ten temat są podzielonej jednak nie ulega wątpliwości, iż jakikolwiek koń faworyzuje się osobistym charakterem oraz osobowością. Pomijając zachowania zwierzaków wynikające ze złego ich traktowania lub ewentualnie niefachowego układania, są osobniki wyróżniające się usposobieniem oraz rytuałami. Wychowywane w tych samych wymogach konie mogą zachować prywatne predyspozycje do złośliwości lub lękliwości. Niekiedy posiadaczom stajni rekreacyjnych trudno jest wytypować wierzchowca dla osób początkujących, ponieważ w jednym osobniku nie zawsze jest szansę odnalezienia wszystkich pożądanych cech. Na pierwsze lekcje odpowiednio byłoby wyznaczyć konia o płynnym, miarowym, równym chodzie. Lecz zdarza się, że koń obdarzony takim działaniem jest niereformowalnie złośliwy oraz krnąbrny, do tego stopnia, że początkujący jeździec nie ma szans nad nim zapanować.

Z drugiej kwestii -zdarzają się zwierzęta entuzjastycznie z każdym kooperujące, spokojne oraz posłuszne, niemniej jednak mające tak nierytmiczny oraz nierówny krok, że trudno się na nim utrzymać w siodle. Ideały zdarzają się okazjonalnie, wypada w takim razie w pewnych momentach wybierać między walka z wierzchowcem a walka z bólem obijanych muskułów. Są konie bezowocne, jakie tylko palcatem można zachęcić do szybszego biegu oraz są także takie, jakie włączają najszybszy bieg bez żadnej zachęty od jeźdźca. Różnorodność ras końskich jest wybitnie gigantyczna.

Dzisiaj hodowane są rasy koni wierzchowych, bardzo znaczących, dużych i mocno zbudowanych. Są zwolennicy ras niskich, krępych i wytrzymałych, inni z kolei preferują zwierzęta szczupłe, delikatnie zbudowane oraz niewysokie. Istnieją także hodowle ras zimnokrwistych – ciężkich, grubokościstych, których kopyta może mieć powierzchnie talerza. Każda z tych ras ma, uformowane wskutek wieloletnich zabiegów hodowlanych, przymiotniki predestynujące je do takiego, a nie innego wykorzystania przez człowieka, co potwierdza badania laboratoryjne koni. Jedne konie nadają się do profesji sportowych: wyścigów, inne do skoków lub też konkurencji ujeżdżania lub zawodów kłusaków czy zaprzęgów. Są rasy pielęgnowane pod kątem wykorzystania do ciężkiej, fizycznej pracy, a różne do pracy w służbach wojskowych oraz paramilitarnych czy też jako wierzchowce dające sobie wskazówkę w najtrudniejszych warunkach.