Czy warto zdecydować się na kominek?

Kominki w domach cieszą się ogromną popularnością. Nie tylko pełnią tam funkcję grzewczą, ale też czysto estetyczną, upiększają przestrzeń, nadają jej cech ciepła domowego ogniska. W ostatnim czasie, gdy technologia budowy kominków uległa ogromnemu uproszczeniu, kominki powstają również w mieszkaniach. Tam również ogrzewają całą przestrzeń, ale przede wszystkim pełnią funkcję dekoracyjną. 

Zanim zdecydujemy się na wybór określonego modelu kominka, należy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań, nie oszukując w odpowiedziach samego siebie. W przeciwnym razie kominek w najlepszym wypadku będzie nikomu niepotrzebną zawalidrogą, w najgorszym uciążliwym i znienawidzonym przez wszystkim obowiązkiem.

Zatem musimy wiedzieć czy kominek będzie pełnił funkcję grzewczą dla całego domu, czy tylko dla jego części, czy jesteśmy w stanie palić w nim codziennie, czy będzie miał kto zająć się dostarczaniem do niego drewna?

Kominki dzielimy co najmniej na cztery rodzaje: kominek otwarty, konwekcyjny, kumulacyjny i kotłowy.

Kominek otwarty, jego podstawową funkcją jest  funkcja dekoracyjna. Szybki przepływ spalin powoduje, że większość powstałej podczas spalania energii zostaje stracona.

Kominek konwekcyjny, najpopularniejszy w naszym kraju. Wytwarza dużo ciepła w jak najkrótszym czasie od momentu rozpalenia w nim wsadu. Ciepło to ogrzewa pomieszczenie, w którym kominek stoi, a dzięki systemowi DGP, dystrybucji gorącego powietrza, przekazuje część tego ciepła kanałami wentylacyjnymi do pozostałych pomieszczeń. Może w ten sposób ogrzać cały dom.

Kominek kumulacyjny łączy najlepiej ze wszystkich wersji funkcję dekoracyjną i grzewczą. Spalanie w nim bowiem to proces gwałtowny, potrzeba do niego dużych ilości tlenu. W wyniku spalania powstają efektowne płomienie, jasne i strzeliste, przy spaleniu nawet całego wsadu, pozostaje czysta szyba kominka. W palenisku wytwarza się energia cieplna, która oddawana jest do środowiska stopniowo, na zasadzie promieniowania.

Kominek kotłowy jest całkowicie odmienny od pozostałych. Część powstałej wskutek spalania energii oddawana jest do wody do systemu centralnego ogrzewania i c.w.u. Taki rodzaj kominka najczęściej stoi poza zasięgiem wzroku i pełni funkcję wyłącznie grzewczą.

Kominek narożny

Kominek narożny buduje się najczęściej na granicy pomieszczeń. Wokół niego toczy się rodzinne życie. Kominek narożny może być otwarty lub zamknięty.

Kominek narożny otwarty, pełni przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Płonie w nim drewno, które nie przesłania żadna przegroda w postaci szyby. Słychać trzaskanie ognia, ale ciepła z tego procesu jest niewiele. Aby odczuć przepływającą energię cieplną, należy przebywać jak najbliżej kominka.

Kominek narożny zamknięty, pełni funkcję grzewczą kosztem dekoracyjnej. Stanowi doskonałe źródło dla dodatkowego ogrzewania pomieszczenia, a nawet całego domu, jeżeli zastosujemy wkład z systemem DGP. Jeżeli wybierzemy wkład z płaszczem wodnym, możemy otrzymać również wodę użytkową. Niektóre wersje kominka zamkniętego mają podnoszone szyby i stanowią wówczas wariant kominka otwartego.

Post Comment