W tradycji lokalnej dominuje przekonanie, że prawdziwy, porządny dom to taki, jaki jest ukończony w technologii murowanej – dopiero w ostatnich latach nieco zmienia się to przekonanie (u co niektórych) i stopniowo coraz więcej domów powstaje w technologii drewnianej. Większość też z nas uważa, że prawdziwy dom powinien posiadać piwnice – takie przekonanie panuje przynajmniej w gigantycznej większości osób średniego oraz starszego pokolenia, młodzi ludzie niekoniecznie już tak twierdzą. Wobec tego również decydując się na budowę domu trzeba podjąć strategiczną decyzję – czy budować dom schematycznym, z podpiwniczeniem, lub po części podpiwniczony, czy również wybrać opcję domu ustawionego na gruncie, beż żadnej piwnicy. Jest to znacząca sprawa już na wstępie, kiedy tak właściwie przeglądamy rozmaite projekty domów, bo już wówczas musimy wiedzieć, jaki projekt wybrać, żeby było w nim jak najmniej przeróbek oraz zmian, nieraz wymagających poniesienia akcesoryjnych kosztów.

Dom z podpiwniczeniem to będzie z pewnością pomocną opcją w sytuacji, kiedy do dyspozycji posiadamy relatywnie niewielka działkę budowlaną, wtenczas najmniejsza nawet powierzchnia powinna być dokumentnie, z rozmysłem zagospodarowana – w owym czasie można zainwestować w posadzki anhydrytowe cena. Budowa domu w tej opcji pozwala na przykład na zlokalizowanie na poziomie piwnicy garażu, co zaoszczędzi miejsca na posesji, a co więcej mogą być tam zlokalizowane pokoje gospodarcze, kotłownia, a nawet takie pomieszczenia gospodarcze jak pralnia, suszarnia czy siłownia – będzie to doskonałe wykorzystanie dodatkowej powierzchni.

Mimo to w sytuacji, kiedy tak właściwie mamy wielką posesje, pozytywnym rozwiązaniem będzie podjecie decyzji o budowy domu na gruncie. Takie wyjście jest na pewno sporo tańsze, bowiem wybudowanie piwnicy podwyższa koszt budowy mieszkania, jeśli powiadamy o stanie surowym, nawet do 30 procent, a to może okazać się suma niebagatelna. Dodatkowo koszt ten może być jeszcze większy, jeśli okaże się, że działka wybrana pod budowę domu ma niezwykle niski poziom wód gruntowych, wtedy dom musi być budowany w technologii tak zwanej wanny, co oczywiście zwiększy oprócz tego koszt jego podpiwniczenia.