W naszym kraju są dwa nadrzędne rodzaje ubezpieczenia pojazdów mechanicznych, które mają obowiązującą rejestrację – ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, oznaczane w skrócie zabezpieczeniem OC i ubezpieczenie pojazdu autocasco, nazywane popularnie ubezpieczeniem AC. To pierwsze ubezpieczenie jest całkowicie obowiązkowe, obowiązek ten powstaje w momencie, kiedy tak właściwie pojazd pozostaje zarejestrowany – nawet jednodniowe spóźnienie w wykupieniu ubezpieczenia OC podlega karze, a w sytuacji, kiedy samochód nie będzie posiadał takiego ubezpieczenia powyżej 14 dni od chwili jego rejestracji, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nałoży grzywnę na właściciela takiego pojazdu w wielkości 750 euro – naturalnie po przeliczeniu kary na nasze miejscowe złotówki.

Jeżeli zaś chodzi o ubezpieczenie AC, to nie jest ono obowiązujące, za to wielu kierowców, szczególnie nowszych pojazdów, wykupuje takie ubezpieczenie, bo ma ono o dużo szerszy zakres aniżeli ubezpieczenie OC, zapewnia właścicielowi danego pojazdu ubezpieczenia oraz odszkodowania w bardzo przeróżnych sytuacjach, niezależnie od tego, czy kierujący danym pojazdem jest sprawcą kolizji czy wypadku drogowego.

To ubezpieczenie chroni dobro, jakim jest pojazd mechaniczny, w wybitnie szerokim zakresie, bo ubezpieczenie OC nie funkcjonuje w odniesieniu do sprawcy zdarzenia drogowego – ma prawo on nawet w wyniku wypadku rozbić swój pojazd w całości i nie dostanie najmniejszego odszkodowania, a dodatkowo utraci zniżki, jakie dotychczas posiadał zawierając ubezpieczenie OC.

Ubezpieczenie autocasco zapewnia wypłatę odszkodowania w wielu przypadkach, czy to będzie spalenie się pojazdu, jego uszkodzenie w wyniku włamania, kradzież pojazdu, a więc jego utrata. Tak wiec w sytuacji, kiedy tak właściwie mamy śmiały samochód, obawiamy się, że ma okazję on zostać skradziony bądź również uszkodzony w inny sposób, a w dodatku nie trzymamy go w garażu, lecz pod tak zwaną chmurką, należałoby jest wykupić takie ubezpieczenie, żeby posiadać spokojniejszy sen. W niektórych przypadkach to nawet musimy wykupić ubezpieczenie AC, jeżeli na przykład kupujemy dane auto za kredyt samochodowy uzyskany w banku.