Zaletą „The Sims 4” jest przede wszystkim dwu oraz trójwymiarowa grafika, która czyni grę bardzo ciekawą i wciągającą. Wszelkie kreowane przez graczy postacie są w takim razie trójwymiarowymi obiektami. Motyw niekończącej się gry był do tej pory użytkowany w nielicznych grach komputerowych (między odmiennymi w grze Harvest Moon), jednakowoż żadna seria uprzednio nie zdobyła tak kolosalnej popularności. „The Sims 4” jest w następstwie tego pierwszą częścią serii, jaka odniosła spektakularny sukces na całym rynku gier komputerowych. Gra „The Sims 4” jest typową grą jednoosobową, wobec tego każdy gracz może osobiście zarządzać stworzonymi przez siebie postaciami.

Niekoniecznie niemniej jednak musi to być jedna rodzina, wolno bowiem kierować życiem paru rodzin równocześnie – sprawdź the sims 3 download. Już w pierwszej części Simowie są w stanie nawiązywać kontakty z innymi Simami, poprzez co gra staje się jeszcze bardziej atrakcyjna. Sami więc widzicie, iż grać wolno ściśle mówiąc niesłychanie długo… Trzecia część „The Sims” wyróżnia się z pozostałych też nowatorskimi umiejętnościami, które zyskały postacie. Jeszcze w pierwszej czy w drugiej części gry niektóre zdolności stanowiły jedną całość, pod nazwą „kreatywność” czy „inwencja”.

Teraz zostały one rozbite, mamy w związku z tym umiejętność malowania, pisania czy grania na instrumentach. Z pewnością jest to dosyć ciekawa zmiana, ponieważ dodaje grze ekspresji, a co więcej, daną umiejętność wolno od tej pory zwiększyć przez praktykowanie wskazanej czynności. Nie sposób też nie wtrącić o tak zwanych dodatkach do gry, które akompaniują właściwie każdej części. Dlatego nie zdołało ich zabraknąć również w tej edycji. Trzecia część Simów to między innymi takie akcesoria, jak: „Wymarzone podróże”, „Pokolenia”, „Kariera”, „Po zmroku” i „Zwierzaki”. Pierwszym i zarazem jednym z najciekawszych akcesoriów jest dodatek „Wymarzone podróże”. To właśnie dzięki niemu konstruowane przez nas postacie mają możliwość podróżowania – zwiedzania między innymi Francji, Egiptu oraz Chin.