Ogród jest to miejsce hodowli roślin, krzaków i drzew. Ogród może być strojny, gdzie występują wyłącznie rośliny zdobnicze. Taki ogród sprzyja w zasadzie wypoczynkowi jego mieszkańców oraz jest umyślnie zaprojektowany.

Wolno również uprawiać ogród pożyteczny, inaczej taki, w jakim posadzone są rośliny jadalne, a kiedy dojrzeją, zbiera się je oraz zjada bądź też wysyła na sprzedaż. Rodzajem ogrodu użytkowego jest na przykład działka, na której posadzone są fundamentalne warzywa oraz owoce. Działka mieści się w kolosalnej odległości od miejsca zamieszkania oraz uprawiana jest niejednokrotnie przez osoby starsze. To naturalnie dzięki niej można posiadać tańsze oraz zdrowsze towary. Innym typem działki jest rekreacyjna. Jest ona typowo wypoczynkowa i bardzo nieczęsto wyposażona w rośliny. Rodzajem ogrodu owocowego jest sad, na którym dojrzewają drzewa owocowe.

Newralgicznym ich przeznaczeniem jest sprzedaż owoców na produkcję. Ogród jest z reguły sadzony przy domu, w jakim się mieszka. Oprócz roślin, może posiadać też meble, figury i akcesoria ogrodnicze. Każdy właściciel domu chce mieć dookoła siebie śliczny ogród. Nie jest to takie łatwe, jak się okazuje. Nie wystarczy jedynie uporządkować ziemię i posadzić kwiaty.

Aby teren wokół domu wyglądał bajecznie i uroczo, należałoby najpierw zaprojektować swój ogród – przetestuj drewniane domki ogrodowe. Zajmują się tym fachowcy, jacy projektują ogrody. Wiedzą, w jaki sposób zrobić, aby było ładnie oraz potrafią dopasować rośliny do danej gleby. Projektowanie i wykonanie takiego ogrodu jest czasochłonne, nie wszystkie rośliny da się od razu posadzić, poza tym wpływ też ma na to pora roku. Projektant pożąda czasu, żeby zdołać skompletować cały potrzebny materiał.

Dodatkowo nie zawsze od razu ziemia dookoła domu po jego wybudowaniu nadaje się do obsadzenia nim roślinami. Projektant w swoich projektach używa nie tylko rośliny, które nawet pochodzą z najdalszych zakątków świata, niemniej jednak i wiele ciekawych dodatków, jak na przykład altany, oczka wodne, fontanny. Robi to w taki sposób, by każdy projekt był inny oraz podobał się kontrahentom. Ceny projektów są duże ze względu na typ tej pracy oraz koszty wszystkich materiałów.