Kategoryczna większa część z nas decyduje się na zaciągnięcie pożyczki. Są to pożyczki w różnych sumach – niekiedy niebezużyteczna jest nam większa kwota, czasami powstrzymujemy się do użyczenia mniejszej kwoty pieniędzy. Takie pożyczki pozwalają nam na realizację określonych celów, ratują nasz domowy budżet. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak trudne są czasy. Nieraz nasze wynagrodzenie za pracę jest tak małe, że nie mamy możliwości nabyć sobie tego, o czym marzymy czy czego potrzebujemy. W takich wypadkach pożyczka jest pewna. A w tym celu udajemy się do banku, w jakim miejscu o taką wierzytelność się ubiegamy. Ludzie, jacy mają zdolność kredytową bez żadnych problemów taką pożyczkę otrzymają. Nie będzie to skomplikowane.

Czasami jednak nasza zdolność kredytowa jest niepokojąca oraz nie mamy szans na zdobycie kredytu ani nawet pożyczki. Jedyną okazją w takim przypadku są pożyczka pod zastaw. Uzyskanie takiej pożyczki jest trochę bardziej zawiłe aniżeli w wypadku normalnej, schematycznej pożyczki. Pożyczkobiorca musi bowiem dysponować określonym majątkiem, który będzie w stanie zastawić. Będzie to zabezpieczenie dla banku. A bank musi posiadać takie zabezpieczenie, musi mieć pełne przekonanie, że pożyczka zostanie spłacona. Co ma prawo być zastawem w wypadku zaciągania pożyczek pod zastaw? Możliwości jest wybitnie dużo. Wszystko zależy oczywiście od tego, co dany podmiot zaciągający pożyczkę ma i jaka jest kwota, jaką chce pożyczyć.

Z reguły zastawiane są działki. Mieszkanie czy dom z powodzeniem są w stanie być takim zastawem, jaki na czas spłacania pożyczki przechodzi na własność instytucji finansowej. Nie świadczy to w żadnym razie, że musimy wyprowadzić się z mieszkania czy zastawianego domu. Jeśli pożyczka zostanie spłacona bank przestaje być posiadaczem zastawionej posiadłości – traci do niej wszelkie prawa. Nieruchomość kolejny raz staje się naszą przejrzystą własnością i to my nią możemy dysponować. Zaciągając pożyczki pod zastaw musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jeżeli nie będziemy takiego zadłużenia spłacać nasza nieruchomość ma prawo zostać zlicytowana przez bank.