Obniżanie kosztów lotów to ostatnio dość kultowy proceder. W ten sposób przyciąga się więcej konsumentów, jakich nie stać na latanie standardowymi linami lotniczymi. Tanie linie lotnicze charakteryzują się tym, iż ceny biletów są o wiele niższe. Żeby to mogło być dochodowe, tnie się wydatki przewozu pasażerów. Obniża się przede wszystkim standard podróży. Z reguły rezygnuje się z posiłków oraz napoi dla pasażerów. Siedzenia również do zwłaszcza komfortowych nie należą. Oprócz tego oszczędza się również na załodze samolotu, ograniczając ją do koniecznego minimum.

Lot zatem nie jest zwłaszcza komfortowy, niemniej jednak jest tak samo prędki jak standardowym samolotem. Toteż jeżeli komuś nie zależy na luksusie, to latanie tanimi liniami lotniczymi jest właściwym rozwiązaniem. Wypada się także liczyć z tym, że lotnisko tych linii nie jest usytuowane w centrum miasta, tylko na jego obrzeżach.

Ekonomiczne nastawienie do kosztów lotu ma prawo przynieść oszczędności nawet do 60 procent. Jednak, aby to osiągnąć dana linia musi cieszyć się ogromnym zainteresowaniem – tak, jak parking lotniskowy Gdańsk. Polska też organizowała tanie przeloty. Mimo to ekspresowo się okazało, iż nie był to nazbyt dochodowy biznes. Dużo z nich zakończyło lub ewentualnie zawiesiło aktywność. Nic zatem podejrzanego, iż te niewypały stały się obiektem żartów krajowych zespołów kabaretowych.

Artyści wyjaskrawiają szczególnie ten obniżony kanon. W skeczu okazuje się, że lot jest owszem tani, jakkolwiek na przykład nie ma w ogóle siedzeń. Stan techniczny samolotów również jest obiektem żartów. Wyolbrzymia się defekty, pokazując odpadające skrzydło. Załoga, na której oszczędza się w tanich liniach lotniczych też jest obiektem żartu. Często okazuje się, że są to niegrzeczni i w ogóle niedoświadczeni ludzie. Stewardess odnosi się arogancko, a pilot nawet nie wie, w jaki sposób wystartować. Takie historie, jak z okropnego koszmaru, naturalnie nie są dopuszczalne oraz dla intensyfikacje efektu komicznego są przejaskrawione. Ich celem jest przedstawienie tego, iż polskie linie lotnicze są w opłakanym stanie i to akurat jest prawdziwością. Mimo to na witrynach roi się od ofert tanich linii lotniczych.