Strefa Wiedzy to zakładka na stronie online POSNET POLSKA S.A., w której umieszczony jest specjalny artykuł poświęcony konstrukcji i podziałowi kas fiskalnych. Udostępnione na rynku kasy fiskalne są złożone z: klawiatury, wyświetlacza, drukarki a także modułu fiskalnego. Moduł fiskalny to najważniejszy podzespół każdej kasy fiskalnej. Ten układ elektroniczny dysponuje nieusuwalną pamięcią, w jakiej zapisane są wszystkie wiadomości o operacjach zrobionych na kasie. Pamięć kasy fiskalnej zapisze listę wszystkich towarów i świadczeń, jakie są dostępne w konkretnym zakładzie.

W pamięci modułu fiskalnego zapisywane są też: kod kreskowy, cena, stawka podatku VAT dla konkretnych produktów. W czasie operacji handlowej wystarczy, że ekspedient poda kod towaru, a oprogramowanie kasy znajdzie w bazie danych inne informacje na jego temat. Po potwierdzeniu sprzedaży kasa wydrukuje paragon. Pamięć modułu fiskalnego przewidziana jest na około pięć lat codziennej pracy konkretnej kasy fiskalnej. Moduł chroniony jest plombą na obudowie kasy, jaką może usunąć wyłącznie obsługa serwisu. Co dwa lata dostępne kasy fiskalne muszą przejść przez obowiązkowy przegląd techniczny, odnotowywany w książce serwisowej kasy. Kasy fiskalne podzielone są na: mobilne, średniej wielkości i systemowe.

Każdy właściciel firmy samodzielnie podejmuje decyzję o tym, jakiego rodzaju kasa stanie się najbardziej dostosowana do jego działalności. kasy fiskalne to urządzenia spełniające wiele funkcji, a więc opłaca się dowiedzieć, które modele będą dopasowane do prowadzonego modelu działania. We wspomnianym artykule można zaznajomić się ze wszystkimi detalami. Abstrahując od typu, każda kasa fiskalna niezbędna jest do dokonywania zsumowań z systemem fiskalnym. Wszystkie kasy fiskalne, które dopuszczane są do sprzedaży muszą mieć homologację, a więc dokument wskazujący na zgodność urządzenia z bieżącymi przepisami administracyjnymi a także wymaganiami technicznymi. Jest on wydawany przez Główny Urząd Miar. Z kolei, przystąpienie do ewidencji na kasie fiskalnej w trybie fiskalnym określa fiskalizacja.