Mówiąc o domach jako obiektach, kapitalna większa część ludzi ma na myśli murowane obiekty o rozmaitych gabarytach, utrzymane w różnych stylach. Nie da się zataić, iż budowa domów we nadmienionej technologii jest w Polsce najbardziej rozpowszechniona (nie jedynie zresztą w Polsce, jednakowoż i w innych krajach również). Na tego typu usługi budownicze zapotrzebowanie jest największe, chociaż zdarza się oraz tak, iż ludzie decydują się na inne rozstrzygnięcia. Tu jednakże o budowie domów murowanych wolno oznajmić dużo pozytywnych rzeczy. Przede wszystkim takie konstrukcje są niezmiernie trwałe i wytrzymałe, a też w ogromnym stopniu uodpornione na oddziaływanie czynników atmosferycznych i w miarę prawidłowo radzące sobie ze skutkami niewłaściwego użytkowania. Dom murowany jest też odporny na ogień.

Bez żadnych zahamowań również wypada wspomnieć o jednej bardzo znaczącej rzeczy, a mianowicie takiej, iż z dostępem do materiałów pomocnych do budowy domów murowanych nie ma najmniejszego kłopotu. Z tego m. in. powodu każda solidna jednostka gospodarcza budowlana, jak na przykład firma budowlana w Raciborzu jest w stanie w miarę szybko zrealizować inwestycję – o ile oczywiście warunki atmosferyczne są ku temu dopisujące. I tu naturalnie wypada napomknąć bodajże o największym minusie prezentowanych tutaj usług budowlanych. Miesiące jesienne oraz zimowe nie sprzyjają takim przedsięwzięciom, w związku z czym z budową domu należy się wstrzymać do momentu aż aura będzie sprzyjająca. Po zakończeniu budowy nie ma dyspozycji wprowadzenia się od razu do domu – wypada zaczekać, aż mury solidnie wyschną, w przeciwnym wypadku pojawią się problemy z grzybem oraz pleśnią.

Decydując się na dom murowany, wypada także posiadać świadomość tego, że gdyby z jakiś względów zaszła nieodzowność przebudowy, nie będzie to łatwe zadanie i należy będzie wynająć do tego jednostkę budowlaną, co naturalnie będzie się kojarzyć z poniesieniem określonych kosztów. Na zakończenie należy dołożyć, iż bez względu na to w jakiej technologii został wybudowany dom, przenigdy nie będzie ona imponująca – wszystko ma swoje walory oraz minusy. Ostateczny wygląd budynku zależy również w obfitym stopniu od tego w jaki sposób zostanie wykończony. W ogólności rzecz biorąc, możliwości w aspekcie budownictwa murowanego są niesłychanie kolosalne, o czym zaświadczają choćby zróżnicowane pod każdym odpowiednio względem projekty domów z powodzeniem realizowane w praktyce.