Polski rynek nieruchomości – szybka charakterystyka

Rynek nieruchomości w Polsce podobnie jak w całej Europie środkowo-wschodniej kwitnie w najlepsze i rok do roku możemy zaobserwować wzrosty wartości lokali użytkowych. Tendencja ta utrzymuje od kilku lat a na przykładzie ostatnich 2 lat możemy zaobserwować nawet 10% skok cen rok do roku.

To na prawdę dobry okres dla deweloperów ponieważ koniunktura na rynku kredytowym nigdy jeszcze nie była tak dobra jak teraz. Większość Polaków cieszy się dobrą kondycją finansową i dużą wiarygodnością finansową w bankach dzięki czemu mogą oni bez większych przeszkód zaciągać kredyty mieszkaniowe. 

Kiedy jest najlepszy czas na kupno własnego mieszkania?

Zakup mieszkania to decyzja najczęściej zobowiązująca nas z danym miejscem przez kolejne 20, 30 czy nawet 40 lat dlatego nie należy pochopnie wybierać przyszłego miejsca zamieszkania. Obecnie jedynym problemem z zakupem  jest tylko wybór miejsca ponieważ osoba posiadająca stałą pracę i jako taką zdolność kredytową może sobie pozwolić na posiadanie mieszkania.

Na stronie Konsorcjum Finansowego znajdą Państwo pożyczki pod zastaw dowolnej nieruchomości – działek, domów czy mieszkań

Kupować na rynku wtórnym czy pierwotnym? 

W ciągu ostatnich lat mogliśmy zaobserwować bardzo jasną tendencję do kupowania mieszkań z rynku wtórnego znacznie częściej niż miało to miejsce na rynku pierwotnym. Czemu tak się dzieje i dlaczego Polacy bardziej ufają mieszkaniom w starym budownictwie? Problem z  nowymi mieszkaniami jest taki że są one budowane wbrew pozorom w sposób bardzo niesolidny, mowa tu o bardzo cienkich ścianach dzielących osobne pomieszczenia a nawet korytarze, przez co mieszkanie nie ma praktycznie żadnego wygłuszenia. Kolejną wadą jest słabe ocieplenie nowych budynków, w przeciwieństwie do starszych konstrukcji gdzie nie oszczędzano na niczym nowe mieszkania nie należą do bardzo oszczędnych pod względem ocieplenia.

W związku z tym wartość rynku wtórnego goni rok do roku wartość rynku pierwotnego osiągając wzrosty na poziomie kilkunastu punktów procentowych.

Mimo dużego zainteresowanie rynkiem wtórnym należy sobie powiedzieć o zagrożeniach jakie niesie za sobą zaciąganie długoterminowych kredytów na takie mieszkania. Najważniejszym czynnikiem ryzyka jest tutaj oczywiście ich wytrzymałość, w niejednym bloku konstrukcji rodem z PRL-u widać liczne pęknięcia i duży stopień zużycia co może wskazywać na zły stan budynku. Należy również wspomnieć o okresie przydatności budowli do użytkowania. Przykładowe bloki z wielkiej płyty miały gwarancje na okres 60 lat po tym czasie w teorii powinny być co najmniej odrestaurowane i sprawdzone pod kątem dalszej użyteczności dla mieszkańców. Kupowanie mieszkań z kredytem w perspektywie kolejnych 30 lat niesie więc ze sobą wiele niebezpieczeństw, które nie są wykluczone biorąc pod uwagę niekiedy wątpliwą jakość ich wykonania.

Biorąc pod uwagę powyższe wnioski można więc śmiało stwierdzić że lepszym wyjściem mimo wszystko jest kupienie mieszkania w nowym budynku, który posiada gwarancje na najbliższe kilkadziesiąt lat i jest przy tym na pewno bardziej estetyczny niż stare PRL-owskie konstrukcje.

Post Comment