Czy franczyza zawsze oznacza sukces?

Istnieją różne czynniki, które skutecznie zniechęcają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jedni obawiają się utraty życiowych oszczędności albo zaciągania kredytów bankowych, inni obawiają się konkurencyjności rynku.

Są też tacy, którzy z góry skazują się na niepowodzenie argumentując to brakiem tradycji biznesowych w rodzinie lub nie mają możliwości sfinansowania swoich planów z jakichkolwiek źródeł. Opcją alternatywną dla wielu wydaje się być franczyza, czyli wykupienie licencji znanej marki na potrzeby wykonywania własnej działalności.

Pomysł często nazbyt idealizowany w branżowych artykułach, który może jednakże wcale nie musi przynieść bogactwa. Chłodna ocena i doradztwo franczyzowe stanowi zatem doskonały punkt zaczepienia. Dowiedzmy się więcej na temat tej usługi.

Jak skutecznie ocenić szansę powodzenia własnej firmy działającej w sieci franczyzowej? 

Moda na franczyzę w naszym kraju wciąż trwa. Kolejne wielkie marki wzbogacają swoim brandem listy franczyzodawców oferując partnerom możliwość działania pod własnym, wypromowanym już szyldem oraz przekazanie całego know-how. To faktycznie spore uproszczenie dla nowych przedsiębiorców, zwłaszcza jeżeli ich budżet jest ograniczony.

Licencja wszakże bywa znacznie tańsza niż uruchomienie firmy pod własną marką. To może budzić ryzykownie duży entuzjazm, utrudniając chłodną analizę potencjalnych zagrożeń. Właśnie z tego powodu przed podjęciem decyzji o nawiązaniu współpracy partnerskiej z siecią franczyzową warto znaleźć dobre biuro oferujące doradztwo franczyzowe.

Jakie usługi wykonają doradcy? 

Najistotniejszą kwestią jest to, że doradcy działają na korzyść potencjalnego franczyzobiorcy. Po zapoznaniu się z warunkami stawianymi przez franczyzodawcę specjaliści:

  • przeanalizują możliwość faktycznych korzyści dla partnera;
  • dokonają chłodnej analizy ryzyka i przeprowadzą badanie docelowego rynku uwzględniając stosunek lokalnego popytu do działalności potencjalnej konkurencji;
  • pomogą w przebrnięciu przez proces nawiązania współpracy franczyzowej od negocjacji aż po podpisanie umowy;
  • doradzą jak prowadzić punkt franczyzowy, aby osiągać największe dla siebie korzyści nie naruszając zasad narzuconych przez partnera;
  • wskażą najbardziej ryzykowne aspekty prowadzenia danego biznesu na lokalnym rynku zwiększając szansę zniwelowania szybkiej upadłości.

W wielu przypadkach doradztwo franczyzowe okazuje się prawdziwą deską ratunku dla potencjalnego partnera sieci franczyzowej. Osoby decydujące się na taki model prowadzenia biznesu muszą bowiem być świadome faktu, że mimo dużych korzyści jakie często oferują franczyzodawcy i oszczędności jakie udaje się ponieść na partnerze zawsze spoczywa obowiązek przestrzegania narzuconych przez sieć zasad.

Dodatkowo w przypadku zerwania współpracy i zamknięcia biznesu nawet po wielu latach wykonywania działalności franczyzobiorca pozostaje z niczym. Jego praca przyczynia się do budowania i rozwijania obcej marki a każdy nowy biznes będzie równoznaczny ze startem od przysłowiowego zera.

 

https://www.arss.com.pl/Akademia Rozwoju Systemów Sieciowych prowadzi szkolenia z franczyzy. Wejdź na stronę arss.com.pl jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej.

 

Post Comment