Co może pójść nie tak w działalności franczyzowej?

Działalność franczyzowa wiąże się z podejmowaniem ryzyka zarówno przez franczyzodawcę, jak i franczyzobiorcę. Co może pójść nie tak w prowadzeniu biznesu franczyzowego czy systemów franczyzowych?

Mogłoby się wydawać, że prowadzenie działalności franczyzowej nie jest niczym trudnym, a przed franczyzobiorcą nie stoją żadne wyzwania. Tymczasem wiele przykładów pokazuje, że jest zupełnie inaczej – w działalności franczyzowej bardzo łatwo o błędy, zarówno ze strony franczyzobiorcy, jak i franczyzobiorcy. Co może więc pójść nie tak i jakie są przyczyny błędów i porażek w tym rodzaju biznesu?

Niedostateczna weryfikacja kandydata

Z punktu widzenia franczyzodawcy wydaje się, że największe znaczenie ma odpowiednia weryfikacja kandydata na franczyzobiorcę. Dzięki temu może zminimalizywać ryzyko pojawienia się uczestnika sieci, który nie będzie wywiązywał się ze swoich obowiązków jako franczyzobiorca. Jest to charakterystyczne dla firm, które od niedawna prowadzą własne systemy franczyzowe – prawidłowe i optymalne metody weryfikacji kandydatów nie zdażyły się jeszcze wykształcić.

Złe nastawienie franczyzobiorcy

Dużym problemem jest również złe nastawienie franczyzobiorcy. Przystępując do jakiegokolwiek systemu franczyzowego, musimy mieć świadomość, że franczyzodawca posiada mechanizmy kontroli franczyzobiorcy i weryfikacji wywiązywania się z obowiązków. Zdarza się, że osoba prowadząca działalność franczyzową zapomina o możliwości kontroli i po prostu nie realizuje swoich powinności. Jest to o tyle poważne, że problemy jednego franczyzobiorcy mogą mieć negatywny wpływ na cały system.

Brak początkowych funduszy

Ten punkt dotyczy franczyzodawców, którzy przygotowują się do zaaranżowania swojego systemu franczyzowego. Stworzenie wydajnej i optymalnej sieci pochłania nie tylko znaczną część czasu, ale również środków finansowych. Z tego też względu tak ważne jest uświadomienie sobie, że tworzenie sieci franczyzowej może trwać nawet dwa-trzy lata, od zaplanowania budowy struktur do pozyskania pierwszego franczyzodawcy. Należy liczyć się z tym, że środki finansowe przeznaczone na tworzenie systemu franczyzowego nie mogą się wówczas skończyć.

Złe praktyki franczyzodawcy

Warto uświadomić sobie, że nie tylko franczyzodawca powinien weryfikować franczyzobiorcę. Przed przystąpieniem do sieci warto zorientować się w obecnej sytuacji franczyzodawcy.

Warto uświadomić sobie, że nie tylko franczyzodawca powinien weryfikować franczyzobiorcę. Odpowiednia weryfikacja powinna następować także w przeciwnym kierunku, mowa tutaj między innymi o takich elementach jak zbadanie sytuacji finansowej franczyzodawcy czy sprawdzenie, czy franczyzodawca przeprowadził odpowiednie badania rynku.

Dowiedz się, jakie franczyzy oferowane są na polskim rynku – wejdź na stronę Franczyza w Polsce.

Post Comment