Badania lekarskie są bazą do tego aby posiadać pewność czy zdrowie jest dobre czy złe. Sporo badań jest okresowych, ponieważ to zezwala ludziom przypomnieć sobie o własnym zdrowiu. Na co dzień na ogół człowiek nie pamięta o tym ze względu na pracę.

Niemniej jednak kiedy media lub prywatne notatki przypominają o testach okresowych w owym czasie od razu człowiek się temu poddaje. Można je zrobić nawet we prywatnej przychodni oraz są to stereotypowe badania. Zwykle bada się wzrok, słuch, a również krew, mocz czy stan prywatnych narządów rodnych. Dama tych badań ma o dużo więcej w zależności od wieku i stanu zdrowia. Te bardziej karkołomne odbywają się już w szpitalu. Jeżeli wyniki badań są solidne w owym czasie wiadomo że człowiek jest zdrowy oraz może spać spokojnie.

Niemniej jednak jeśli są drobne odchylenia trzeba je skonsultować z doktorem oraz tym samym poddać się leczeniu. Najwięcej osób jakie chodzi na badania to sportowcy albowiem dla nich zdrowie ma znaczenie priorytetowe – sprawdź rezonans magnetyczny kręgosłupa. Także zdrowie dzieci jest na tyle ważne że badania są wykonywane dosyć w wielu przypadkach. Wykonanie badania, którym jest tomografia komputerowa, służy w zasadzie ocenie wszystkich struktur anatomicznych, oraz ocenie czy istnieją jakieś nieprawidłowości, groźne dla zdrowia i życia pacjenta.

Główną zaletą, jaką znamionuje się tomografia komputerowa jest to, iż jest to metoda w pełni pewna, ponieważ nie używa promieniowania rentgenowskiego, które może w nadmiernych ilościach oddziaływać negatywnie na organizm. Badanie, jakim jest tomografia komputerowa w trybie natychmiastowym wykonuje się w razie podejrzenia krwawienia doczaszkowego, klinicznego ropienia mózgu, i urazu głowy, bądź też kanału kręgowego. Innymi wskazaniami do wykonania tomografii komputerowej jest podejrzenie nowotworu pierwotnego i wtórnego mózgowia, choroby przysadki mózgowej oraz oczodołu, zwyrodnienie kręgosłupa, wady wrodzone, a też choroby czaszki, zatok, jam nosa, krtani i gardła. Tomografię komputerową wykonuje się również nadzwyczaj często, kiedy mamy do czynienia z zaburzeniami klatki piersiowej, zmian zachodzących w opłucnej, traum śledziony, oraz zapalenia nerek, tętnic, a także w trudnej patologii nadnerczy.