Dziedziny planującej i aranżującej projekty architektoniczne nie pojmuje się jedynie oraz wyłącznie pod kątem tego, iż dzieła dane powstają to właśnie dzięki architektowi, jaki ma tu naturalnie niezmiernie kolosalne znaczenie. Szersze mniemanie na architekturę wywołuje, że widzimy w niej nie wyłącznie ludzki wytwór, jednakowoż w głównej mierze symbol polityczny, symbol kulturowy lub po prostu dzieło sztuki.

Mimo rozwoju cywilizacji, w dalszym ciągu jesteśmy w stanie oglądać tego typu dzieła, jakie powstały setki a nawet tysiące lat temu, co interesujące – nawet takie, jakie istnieją jeszcze z czasów przed naszą idealną erą. Istnieją cywilizacje, które znamionują się przede wszystkim osiągnięciami w dziedzinie architektury i tak w rzeczywistości to z tego są znane przede wszystkim – potwierdza to Tutaj. Mowa bezsprzecznie o Egipcjanach, którzy pozostawili po sobie piramidy czy też o Rzymianach, jacy pozostawili nam porywające koloseum, gdzie niestety dochodziło do wielu nieinteresujących z perspektywy dzisiejszego spojrzenia igrzysk, niejednokrotnie także zabijania ludzi. To bardzo dobre przykłady kulturowych symboli jakie są na świecie oraz jakie mają znaczenie w aspekcie świadomości danego narodu.

Chociaż wybitnie nieraz słysząc o architekturze ma się na myśli po największej części budynki mieszkalne lub też zabytki, to tak w gruncie rzeczy kwestia wygląda trochę inaczej – architektura opisuje się nieco szerzej, mianowicie jako projekty nie tylko obiektów mieszkalnych, lecz przede wszystkim rozplanowywania całych miast o ludzkich osiedli, biorąc pod uwagę także układy przyrody jakie w danym miejscu są czy całą infrastrukturę, w której skład wchodzi pomiędzy innymi ruralistyka, urbanistyka, architektura krajobrazu lub tak oznaczane planowanie przestrzenne. Takimi aspektami absorbuje się architektura w większej, a odpowiednio w najogromniejszej skali. Natomiast jeśli gra toczy się o architekturę w mniejszej skali to absorbuje się ona w głównej mierze architekturą zielenie, planowaniem przedmiotu, meblarstwem, projektowaniem wnętrz mieszkalnych a nawet pokrewnym kierunkiem jakim jest scenografia. Bez względu na typ, projektant musi zaprojektować wszystko czym się absorbuje w sposób konstrukcyjny. Jakim sposobem widać, jest to dyscyplina niesłychanie rozwinięta.