Nie należy nikogo przekonywać, że dla rozkwitu dziecka wybitnie istotne jest odżywianie i ruch na rześkim powietrzu. Kilkuletnie maluchy muszą spędzać na dworze maksymalnie dużo czasu. Dotleniają się, usamodzielniają i nabierają odporności. Mimo to ma to sens tylko wtenczas, kiedy dziecko bawi się w nie skażonym otoczeniu. Ruch i zabawa pośród spalin oraz przemysłowych wyziewów nie tylko nie uodparnia ale może być na dłuższą metę szkodliwe. Dlatego zamieszkujące w miastach młodych ludzi wysyłane są na tzw. zielone szkoły, a podczas wakacji na kolonie oraz obozy letnie i zimowe. Przedszkolaka nie sposób posłać na obóz ani kolonie, a rozciągłość urlopu rodziców jest ograniczona. Wskutek tego, w miarę możliwości rodzice tworzą bąkom pobyt na ożywczym powietrzu na inne sposoby.

Ma prawo być to na przykład ceremoniał weekendowych wyjazdów za miasto, pobyt u rodziny na wsi lub wyjazdy na własną działkę rekreacyjną. Nieoceniona pomoc dla rodziców starających się zapewnić własnym pociechom do granic możliwości rozległą roczną dawkę ruchu na rześkim powietrzu przychodzi babć oraz dziadków i gospodarstw agroturystycznych. Agroturystyka nastawiona jest na poszczególnego kontrahenta z uwzględnieniem jego specyficznych wymogów – sprawdź ORANGE HOUSE – agroturystyka świętokrzyskie.

Rozlokowanie kilkulatka z babcią lub ewentualnie dziadkiem, a najlepiej obojgiem w gospodarstwie agroturystycznym kreuje możliwość bezpiecznego oraz w miarę komfortowego pobytu dziecka w nieskażonym otoczeniu. Środowiska agroturystyczne specjalizujące się w obsłudze rodzin z malutkimi dziećmi oferują okoliczności pobytu na tyle wygodne, że rodzice mogą bez pokaźniejszych obaw pozostawić tam dziecko pod opieką babci. Akcesoryjnym walorem jest świeże oraz zdrowe jedzenie. Identycznie nieocenione są minuty oraz godziny drzemki, w cieniu, na rześkim powietrzu, w naturalnym otoczeniu oraz szablonowej, wiejskiej ciszy. Atrakcją dla kilkulatka bez wątpienia ma prawo być spostrzeganie gospodarskich zwierząt, których jest już coraz to mniej nawet na przeciętnej, przeciętnej wsi.